Zlato ima številne čudovite fizikalne lastnosti, z lahkoto se oblikuje in je idealno za izdelavo prelepega okrasja. Nikoli ne potemni, ne razje ga niti morska voda, celo večina kislin je proti zlatu nemočna. Zlato je tako rekoč večno in večno lepo. Predvsem pa je zlato izjemno redko.
Zlato je od vseh kovin najlaže kovati. Lahko ga raztegnemo v žico debeline enega atoma, ki jo nato lahko občutno dalje raztegujemo, preden se pretrga. Take vrste nano žice se deformirajo z nastajanjem, preusmeritvijo in selitvijo dislokacij in kristalnih dvojčkov, ne da bi pri tem prišlo do opaznega povečanja trdote. En gram zlata lahko razvaljamo v list velikosti 1 m2. Zlate liste lahko tanjšamo tako dolgo, da postanejo polprozorni. Prepuščena svetloba je videti zelenkasto modra, ker zlato močno odbija rumeno in rdečo svetlobo. Taki polprozorni listi močno odbijajo tudi infrardečo svetlobo, zaradi česar so uporabne kot toplotna zaščita v vizirjih toplotno odpornih oblek in vesoljskih skafandrov. Zlato je dober prevodnik toplote in električne energije.
Do leta 2019 je človek iz zemlje izkopal 197.576 ton zlata. [8] To odgovarja kocki z stranicami 21,7 metra. Od novega zlata gre približno 50% v nakit, 40% v naložbe in 10% v industrijo. [9] Visoka voljnost in gnetljivost zlata, odpornost proti koroziji in večini drugih kemičnih reakcij ter prevodnost elektrike so privedle do dodatne uporabe v korozijsko odpornih električnih priključkih v vseh vrstah računalniških naprav (njegova glavna industrijska uporaba). Zlato se uporablja tudi pri zaščiti pred infrardečimi žarki, proizvodnji barvnega stekla,proizvodnji listov zlata in v zobozdravstvu. Nekatere zlate soli se v medicini še vedno uporabljajo kot protivnetna zdravila. Od 2017 je največja svetovna proizvajalka zlata na svetu Kitajska s 440 tonami letno. [10]
Vse kadarkoli nakopano zlato na svetu v zgodovini znaša 130.000 ton. Predpostavljamo, da ni bilo čisto nič izgubljenega, čeravno se ocenjujejo, da je kakšnih pet odstotkov zlata kljub skrbni hrambi in delno zaradi uporabe v industriji, vseeno izgubljenih. Vir: Wikipedia
130.000 ton se sliši veliko. A zlato ima izjemno gostoto, je zelo težek element. Zato si količino zlata predstavljajmo v obliki kocke. Vseh 130.000 ton zlata, ki je bilo kadarkoli nakopano, tako spravimo v eno samo kocko z robom 21,7 metrov.
To je to. Poglejte sliko spodaj. Ena kocka z robom 21,7 metrov za vseh 7 milijard 800 milijonov ljudi, ki živijo zdaj in milijarde ljudi, ki pridejo za nami.
Ko nekaj zelo redko in zelo zaželeno ima visoko ceno. Ampak po tej razlagi in glede na dejstva je zlato še bistveno prepoceni. Zakaj je temu tako in kako se v resnici manipulira s ceno zlata bom razložil spodaj.
Skupna količina zlata, ki je bilo kadarkoli izkopano je torej ocenjena na 197.000 ton. Del tega zlata hranijo centralne banke, ker zlato predstavlja osnovo njihove vrednosti, vse ostalo je namreč papirni denar, ki pa zaradi inflacije iz leta v leto izgublja vrednost.
Uradno dostopni podatki ponujajo takšno sliko o 10 največjih zalogah zlata po centralnih bankah posamičnih držav